Εύκολο απόγευμα... (80-64)

Για ένα μόνο δεκάλεπτο αγχώθηκε ο ΑΡΗΣ, ο οποίος έδειξε πανέτοιμος για τον τελικό κυπέλλου.
Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη, που δείχνουν να έχουν ξεπεράσει την ήττα στην Πυλαία, έπαιξαν με προσήλωση στον στόχο τους και πήραν την άνετη νίκη με 80-64 που τους φέρνει στην 4η θέση με ρεκόρ 10-7.

Στην πρώτη περίοδο ο ΑΡΗΣ δυσκολεύτηκε αρκετά, με τους φιλοξενούμενους να κρατούν την επαφή στο σκορ παρά την αστοχία τους στα 6,75. Το 19-18 της πρώτης περιόδου έγινε 40-27 στην δεύτερη, με το ΑΡΗ να πατά γκάζι και να εκμεταλλεύεται την αστοχία των Πατρινών από την γραμμή των βολών.

Στην Τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ 11-2 έριξαν τη διαφορά στους 4 (42-38 στο 24’), αναγκάζοντας τον Δημήτρη Πρίφτη να καλέσει τάιμ άουτ. Σε εκείνο το σημείο ο ΑΡΗΣ έτρεξε ένα σερί 8-0 στέλνοντας την διαφορά ξανά σε διψήφια τιμή (50-38 στα 26’ και 57-46 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου). Στην τελευταία περίοδο ο ΑΡΗΣ με ένα επιμέρους σκορ 16-2 έφτασε το σκορ στο 73-48 στο 35’, καθαρίζοντας ουσιαστικά το ματς.

Το τελικό 80-64 έδωσε στον ΑΡΗ την 10η νίκη του στην φετινή σεζόν, με τους οπαδούς του στην κερκίδα να ζητούν την κατάκτηση του κυπέλλου Ελλάδας.

Τα Δεκάλεπτα: 19-18, 40-27, 57-46, 80-64.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Τζένκινς 15(3), Κάμινγκς 16(2), Γιάνκοβιτς 8(2), Καββαδάς 10, Ντραγκίτσεβιτς 5(1), Ξανθόπουλος 1, Φλιώνης, Ζάρας 7(1), Μούρτος 6, Σίμτσακ, Τζάκσον 12

Προμηθέας Πάτρας (Αγγέλου): Μπλάσινγκεϊμ 15(2), Φαγιέ 8(2), Ντίκερσον 2, Τζόουνς 7(1), Μουρ 8, Παπαντωνίου 1, Ηκίκας 10(1), Πέττας 2, Γερομιχαλός 5, Τόντιτς 6