Αυτός ήταν ΑΡΗΣ! (71-52)

Με άμυνα για σεμινάριο ο ΑΡΗΣ σκότωσε την Στρασβούργο με 71-52 και έκανε τεράστιο βήμα πρόκρισης στους «16» του Basketball Champions League, αφού θα πάει στον επαναληπτικό της Γαλλίας στις 22 Φεβρουαρίου με αέρα 19 πόντων.
Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη, έδωσαν απαντήσεις μετά την κατακραυγή από την ήττα του Σαββάτου στην Πυλαία και μπήκαν απόλυτα συγκεντρωμένοι στο παρκέ. Παίζοντας εξαιρετικές άμυνες προηγήθηκαν γρήγορα με 12-2 στο 5’. Το μοτίβο παρέμεινε ίδιο και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 19-8, με τον  ΑΡΗ να μετρά πέντε κλεψίματα και επτά περισσότερα ριμπάουντ (11 εναντίον 4). Ο ΑΡΗΣ κράτησε την υπέρ του διαφορά σε υψηλά επίπεδα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Τζένκινς να διαμορφώνει το 26-13 και τον Γκόρντον να διαμορφώνει το 32-18 με τρίποντο στο 4:16. O Λακόμπ ήταν ο μοναδικό που προσπαθούσε για την Στρασβούργο, με τα ημίχρονο να λήγει στο 38:28.

Ο ΑΡΗΣ με μπροστάρη τον Γιάνκοβιτς, ξεκίνησε εκρηκτικά το τρίτο δεκάλεπτο φτάνοντας την διαφορά στο +19 (49-30, 7’). Ο Έλληνας φόργουορντ χρεώθηκε με τεχνική ποινή, με αποτέλεσμα το ματς να κλείνει στο 55-39. Ο ΑΡΗΣ δεν κατέβαζε στροφές στο τέταρτο δεκάλεπτο, σπάζοντας το φράγμα των 20 πόντων (61-39, στο 32'). Στα τελευταία λεπτά, με τον νικητή να έχει κριθεί, το μόνο έπαιζε ήταν η διαφορά. Ο ΑΡΗΣ με το 71-52, εξασφάλισε ένα +19 το οποίο του δίνει σαφές προδάβισμα για την πρόκριση την επόμενη φάση, όπου περιμένει η Βιλερμπάν.