Nίκη-πρόκρίση! (83-79)

Την νίκη που στέλνει στην επόμενη φάση του Basketball Champions League πήρε ο AΡΗΣ απέναντι στην Νίμπουρκ με 83-79. Οι Τσέχοι δυσκόλεψαν αρκετά τον ΑΡΗ αλλά οι κίτρινοι άντεξαν και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα τρεις μέρες πριν το ματς της χρονιάς με την ΑΕΚ για το κύπελλο (14/1).

Οι Τσέχοι που ταλαιπωρήθηκαν αφού έφτασαν οδικώς στην Θεσσαλονίκη, μπήκαν δυνατά στο ματς βάζοντας δύσκολα στην ομάδα του Πρίφτη. Η άμυνα του ΑΡΗ δεν λειτουργούσε όπως έπρεπε και η Νίμπουρκ το εκμεταλεύτηκε παίρνοντας προβάδισμα 13-19 στο 6', την ώρα που ο Τζένκινς είχε ήδη δύο τρίποντα. Ο ΑΡΗΣ ανέβασε στροφές, κράτησε για τέσσερα λεπτά χωρίς σκορ τους φιλοξενούμενους και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 19-22.

Ο Χρούμπαν ανέβασε ξανά τη διαφορά (21-28) στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, αλλά ο ΑΡΗΣ βρήκε την απάντηση με σερί 6-0 μειώνοντας σε 27-28. Με τρίποντο του Τζένκινς, ο ΑΡΗΣ πέρασε μπροστά (32-31, στο 16') και σταδιακά άρχιζε να χτίζει διαφορά (43-35, στο 18'). Ο Λόρενς με δύο εύστοχα τρίποντα μάζεψε την διαφορά για την Νίμπουρκ με το ημίχρονο να λήγει 45-44 υπέρ του ΑΡΗ.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο αφού καμιά από τις δύο ομάδες δεν ξέφυγε στο σκορ. Η επίθεση του ΑΡΗ δεν λειτουργούσε καλά και η Νίμπουρκ κατάφερε να βρεθεί στο +3 (53-56, στο 27'), ενώ βρέθηκε μπροστά και με τη λήξη της τρίτης περιόδου (62-63).

Με τρίποντο του Χρούμπαν, η Νίμπουρκ «απάντησε» σε πέντε σερί πόντους του Κάμινγκς και ισοφάρισε σε 70-70, έξι λεπτά πριν από το φινάλε. Ο Τζένκινς «τράβηκε» τον ΑΡΗ σε εκείνο το σημείο για το 75-70 και «ξαναχτύπησε» για το 79-75, όταν οι Τσέχοι πλησίασαν στον πόντο. Η Νίμπουρκ έμεινε κοντά (81-79, 17" πριν το τέλος), ενώ με 1/2 βολές ο Κάμινγκς «έγραψε» το 82-79. Οι Τσέχοι έχασαν την ευκαιρία τους και ο Ξανθόπουλος διαμόρφωσε το τελικό 83-79.