Τραγική ήττα στα Τρίκαλα... (78-62)

Την ήττα με 78-62 γνώρισε ο ΑΡΗΣ στα Τρίκαλα, με τους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη να πιάνουν χαμηλά στάνταρ για άλλο ένα ματς. Ο ΑΡΗΣ με το αποτέλεσμα αυτό φτάνει τις 6 ήττες, υποχωρώντας έτσι στην βαθμολογία του πρωταθλήματος.

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με τον ΑΡΗ να δυσκολεύεται να σκοράρει έχοντας 0/5 τρίποντα. Οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν με αποτέλεσμα προηγηθούν στο τέλος της  πρώτης περιόδου με 16-14. Με τρία τρίποντα η ομάδα των Τρικάλων έφτασε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (25-14, 13’). Το ημίχρονο «έκλεισε» με τα Τρίκαλα να έχουν 22 πόντους ενεργητικό στη δεύτερη περίοδο (με επτά τρίποντα και μία βολή) και να είναι στο +13 (38-25 στο 20').

Στην επανάληψη ενώ θα περίμενε κανείς ο ΑΡΗΣ να ξυπνήσει και να αντιδράσει, συνέβη ακριβώς το αντίθετο. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πυροβολούν το καλάθι του ΑΡΗ και στο 30' το σκορ ήταν 60-42, με τον Άγγελο Τσαγκαράκη να έχει 12 πόντους. Από την άλλη, ο Τάντιγια Ντραγκίτσεβιτς είχε 13 πόντους και 6 ριμπάουντ στο φινάλε της τρίτης περιόδου. Με ένα επιμέρους σκορ 2-11 στην έναρξη της τελευταίας περιόδου η διαφορά πήγε σε μονοψήφιο αριθμό (62-53) και ο ΑΡΗΣ έδειξε να μένει ζωντανός στην διεκδίκηση της νίκης. Παρ' όλα αυτά, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πήγαν ξανά το ματς στο +15 (72-55 στο 37'). Το τελικό 78-62 έδωσε την μεγάλη νίκη στα Τρίκαλα.

Τα Δεκάλεπτα: 16-14, 38-25, 60-42, 78-62

ΤΡΙΚΑΛΑ (Καστρίτης):Caffey 8(1), Biruta 8, Τσαγκαράκης 12(3), Barlow 18(5), Haughton 8, Lypovyy 10(1), Eziukwu 5, Πουλιανίτης, Καλλές, Καλογιαννίδης, Βαρυτιμιάδης 2, Μανωλόπουλος 7(2).

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Jenkins 4, Cummings 6, Καββαδάς 10, Dragicevic 16(3), Μούρτος 2, Ξανθόπουλος 3, Τσαϊρέλης 2, Ζάρας 11(2), Σίμτσακ 2, Γιάνκοβιτς 6.