Με άνεση ο Άρης τον Κολοσσό (84-60)

Ο ΑΡΗΣ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τον Κολοσσό κι εν τέλει έφτασε στην εύκολη νίκη ενώ ανέβηκε στο 5-4 στην κατάταξη, ρίχνοντας τους Ροδίτες στο 4-5.

Ο Ντραγκίσεβιτς (21π.) έκανε ρεκόρ παραγωγικότητας με τον ΑΡΗ, ο Χρηστίδης εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία που του έδωσε ο Πρίφτης και πλέον οι «κίτρινοι» στρέφονται στην αναμέτρηση με τους Έλιος Σανς (7/12) για το Basketball Champions League.

Ο Κολοσσός αιφνιδίασε τον
ΑΡΗ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο «Nick Galis Hall». Προηγήθηκε, αρχικώς, με 0-7 ενώ ο Ρέλεφορντ έκανε το 3-9 στο 2'52" έχοντας 7 πόντους με 2/2 δίπ., 1/1 τρίπ. κι 1 ριμπάουντ σε αυτό το διάστημα. Ο ΑΡΗΣ αντέδρασε άμεσα, έκανε σερί 10-0 (13-9, 4'51") ενώ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ του 20-18. Ο Ντραγκίσεβιτς ξεκίνησε φουριόζος στη δεύτερη περίοδο, σκόραρε οκτώ σερί πόντους για τον ΑΡΗ κι έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 28-18 στο 11'49".

Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική τους άμυνα κι έχτισαν διαφορά ασφαλείας με μπροστάρη τον Ντραγκίσεβιτς, ο οποίος έκανε το 45-29 στο 19' κι έφτασε τους 17 πόντους με 7/7 βολές, 2/2 δίποντα και 2/3 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο! Τελικά ο
ΑΡΗΣ πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 47-31 έχοντας 54% στα τρίποντα (6/11). Οι Ροδίτες μείωσαν σε 47-35 στις αρχές της τρίτης περιόδου όμως ο ΑΡΗΣ έκανε σερί 11-0 με τον Ντραγκίσεβιτς και προηγήθηκε με 58-35 (25'27"). Η διαφορά έδωσε την ευκαιρία στον Πρίφτη να ρίξει στο παρκέ τον Χρηστίδη, ο οποίος σκόραρε τέσσερις σερί πόντους για το 66-39 μέσα σε αποθέωση από τους φίλους των γηπεδούχων! Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα, επικρατώντας με 84-60 και κάνοντας το 5-4 στην κατάταξη.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 47-31, 68-39, 84-60

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Μαρμπλ 7(1), Τσαϊρέλης 9(1), Τζένκινς 6(1), Κάμινγκς 6, Ντραγκίτσεβιτς 21(2), Ξανθόπουλος 3(1), Φλιώνης 5(1), Ζάρας 3(1), Χρηστίδης 8, Μούρτος 5(1), Σίμτσακ 8, Γιάνκοβιτς 3

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Ρέντικ 10, Τσούκου 5(1), Ρέλεφορντ 16(3), Βασιλόπουλος 8, Χολ 8(2), Λιάπης 2, Γεωργαλής 2 Σαλούστρος, Αγγελάκος, Αχόνεν, Παπαδάκης, 2, Ουότσον 7