Αίσιο τέλος στην Αμαλιάδα! (94-99)

Φαίνεται πως οι παίκτες του ΑΡΗ αρέσκονται στα δύσκολα. Σε ένα ματς άκρως ακατάλληλο για καρδιοπαθείς, οι κιτρινόμαυροι με αντεπίθεση διαρκείας από το δεύτερο δεκάλεπτο ανέτρεψαν το -20 του πρώτου δεκαλέπτου και μετά από δύο έξτρα πεντάλεπτα πήραν την νίκη απέναντι στον Κόροιβο με 94-99

Σε μία έδρα που ούτως ή άλλος ο ΑΡΗΣ είχε μια αρνητική παράδοση, ο αγώνας ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς. Οι γηπεδούχοι στα πρώτα 3:26 βρέθηκαν μπροστά με 15-0. Ο Πρίφτης κάλεσε ταιμ αουτ, άλλαξε εξολοκλήρου την πεντάδα με την οποία άρχισε, όμως δεν άλλαξε τίποτα. Οι Χολ και Μπράουν, οι οποίοι ήταν μόνιμη απειλή σε όλη την διάρκεια του αγώνα βομβάρδιζαν συνεχώς το καλάθι του
ΑΡΗ, με τους κίτρινους να μην μπορούν να αντιδράσουν. Οι 34 πόντοι παθητικό του πρώτου δεκαλέπτου συνιστούν ένα από τα αρνητικότερα ρεκόρ στην νεώτερη ιστορία του ΑΡΗ. Στην δεύτερη περίοδο η άμυνα βελτιώθηκε όμως η διαφορά παρέμενε μεγάλη με τον Δημήτρη Πρίφτη να προσπαθεί συνεχώς να ανατρέψει την αρνητική κατάσταση.

Το τρίτο δεκάλεπτο συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο, με τους παίκτες του
ΑΡΗ να προσπαθούν να ροκανίσουν την διαφορά. Ο Τζέκινς με λέι απ στα 1:33 κατέβασε την διαφορά για πρώτη φορά κάτω από το ψυχολογικό όριο των 10 πόντων (64-56) και έδειξε για 1η φορά στον αγώνα ότι ο ΑΡΗΣ μπορεί να φύγει νικητής. Στην τελευταία περίοδο ο ΑΡΗΣ εξαφάνισε την επίθεση των γηπεδούχων (δέχτηκε μόλις 9 πόντους) και με λει απ του εκπληκτικού σήμερα Μαρμπλ στα 25’’ ισοφάρισε στο 76-76 το οποίο έστειλε τις δύο ομάδες στην παράταση.

Χρειάστηκαν δύο έξτρα πεντάλεπτα για να αναδειχτεί νικητής. Ο
ΑΡΗΣ φάνηκε να "χαρίζει" το παιχνίδι όταν στην πρώτη παράταση οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 87-83 στα 1:28’’ αλλά οι κιτρινόμαυροι ήταν πολύ σκληροί για να πεθάνουν. Το ηρωικό τρίποντο του Μαρμπλ στα 6 δευτερόλεπτα διαμόρφωσε το 90-90, με τον ΑΡΗ να καθαρίζει την μπουγάδα στην 2η παράταση. Φάση κλειδί που έκρινε το ματς ήταν το επιθετικό ριμπάουντ του Μαρμπλ το οποίο μετέτρεψε σε καλάθι γράφοντας το 90-96 στα 3:12’’ το τέλος. Το τελικό 94-99 επισφράγισε την πιο αγχωτική νίκη του ΑΡΗ στην φετινή σεζόν.

Δεκάλεπτα: 34-14, 51-37, 67-58, 76-76, π90-90, 94-99

ΚΟΡΟΙΒΟΣ: Μπράουν 27, Μιλουτίνοβιτς 11, Γκότσερ 11, Σπυριδωνίδης 6, Χολ 24, Μιχάλογλου 1, Βαν Όοστρουμ 8, Σαχπατζίδης 6, Χατζηνικόλας, Αποστολίδης

ΑΡΗΣ: Τζέκινς 13, Κάμινγκς 27, Ζάρας 2, Μπάκνερ 9, Ντραγκίσεβιτς, Μαρμπλ 28, Ξανθόπουλος 3, Τσαιρέλης, Μούρτος, Σίμτσακ, Γιάνκοβιτς 17