Ήττα για τον ΑΡΗ στη Τσεχία (87-79)

Την πρώτη του ήττα στο Basketball Champions League γνώρισε σήμερα ο ΑΡΗΣ στην Τσεχία. Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη εμφανίστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων και πλήρωσαν τα εύκολα χαμένα ριμπάουντ και την αστοχία τους στα δίποντα.

Παρουσία 100 περίπου οπαδών τους, οι κιτρινόμαυροι προηγήθηκαν  με 2-8 στα πρώτα τρία λεπτά του αγώνα όμως η συνέχεια άνηκε στους Τσέχους. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χάουαρντ Σαντ Ρους οι Τσέχοι πίεσαν και προσπέρασαν αρχικά με 20-10 και εν συνεχεία με 30-15 που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ εμφανίστηκε σχετικά βελτιωμένος όμως οι Τσέχοι με καλάθια των Σαντ Ρους, Πούρμπλα και Σίμπσον διατήρησαν μια υπέρ τους διαφορά μέχρι το τέλος του Α’ ημιχρόνου (45-34).

Στην Τρίτη περίοδο οι παίκτες του ΑΡΗ μείωσαν με το καλημέρα με καλάθι του Κάμινγκς, φτάνοντας στην συνέχεια την διαφορά στους 4 πόντους (49-45 στα 6:04). Κάποιες λάθος πάσες και μερικές χαμένες επιθέσεις έδωσαν το δικαίωμα στου γηπεδούχους να ξαναπάρουν μια διαφορά ασφαλείας έως και τα μέσα του τετάρτου δεκαλέπτου.
Σε εκείνο το σημείο, ο Ζάρας με κρίσιμο τρίποντο στα 4:04 μείωσε σε 77-69 κατεβάζοντας την διαφορά στους 8 ενώ ο Κάμινγκς στα 2:28 μείωσε σε 79-77 φέρνοντας τον ΑΡΗ σε απόσταση αναπνοής από την νίκη. Ωστόσο δεν έβγαλαν τις άμυνες που έπρεπε με αποτέλεσμα οι Τσέχοι να βρεθούν με 83-79 στα 1:37. Το παιχνίδι ουσιαστικά τελείωσε στα 37 δευτερόλεπτα πριν το τέλος όταν ο Πούρμπλα έκανε το 85-79.

Με το τελικό 87-79 οι Τσέχοι έφτασαν τις 3 νίκες σε 5 αγώνες ενώ ο ΑΡΗΣ γεύτηκε για πρώτη φορά στην φετινή διοργάνωση το πικρό ποτήρι της ήττας. Μία κακή εμφάνιση που πρέπει να αφήσουν πίσω τους οι κιτρινόμαυροι, ενόψει του πολύ δύσκολου αγώνα κόντρα στον Παναθηναικό την ερχόμενη Δευτέρα 21/11.

Τα δεκάλεπτα: 30-15, 45-34, 68-55, 87-79

ΝΙΜΠΟΥΡΚ: Άλλεν 10, Μπεντα 8, Πουρμπλα 11, Χρουμπαν 13, Γουελς 3, Λορενς 2, Σίμσον 13, Σαντ Ρους 23, Κριτς 4

ΑΡΗΣ: Μαρμπλ 8, Ξανθόπουλος, Τσαιρέλης, Τζέκινς 9, Κάμινγκς 21, Ζάρας 8, Μούρτος, Σίμτσακ 12, Γιάνκοβιτς 12, Ντραγκίσεβιτς 5