Νίκη κορυφής! (84-78)

Με ένα σούπερ Γιάνκοβιτς (19 πόντους, 10 ριμπάουντ) και έναν εκπληκτικό, στο τελευταίο δεκάλεπτο, Κάμινγκς με 15 πόντους, ο AΡΗΣ επικράτησε της Μπάνβιτ με 84-78 στο ντέρμπι του ομίλου. Οι κίτρινοι παρά την κούραση τους από το προχθεσινό ματς κόντρα στον Ολυμπιακό, εμφανίστηκαν συγκεντρωμένοι και πήραν την πολύτιμη αυτή νίκη.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για τον ΑΡΗ. Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη εμφανίστηκαν τρομερά άστοχοι στην πρώτοι περίοδο ενώ η κακή αμυντική λειτουργία επέτρεψε στους Τούρκους να πάρουν ένα προβάδισμα 9 πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου (15-24). Οι κιτρινόμαυροι σοβαρεύτηκαν και μέσα σε ένα τρίλεπτο, με ένα επιμέρους 15-2, προσπέρασαν στο σκορ με 30-26. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 36-38, χάρη σε ένα απίθανο τρίποντο στην εκπνοή.

Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, όταν και ο πάγος του ΑΡΗ τιμωρήθηκε εξαιτίας διαμαρτυριών για τα προκλητικά σφυρίγματα των διαιτητών που κρατούσαν τους Τούρκους στο παιχνίδι.

Ο Τζόρνταν Θίοντορ με τρίποντο έγραψε το 60-61 της τρίτης περιόδου, ενώ στις αρχές της τετάρτης περιόδου ο Αμερικανός πλέι μέικερ έδωσε ένα προβάδισμα 7 πόντων στην ομάδα του (60-67). Ο Γουίλ Κάμινγκς δήλωσε παρών όταν η μπάλα έκαιγε και με αποφασιστικές ενέργειες του πήρε στις πλάτες του τον Άρη (πέτυχε του 14 από τους 16 πόντους του ΑΡΗ στην τελευταία περίοδο) και χάρισε στους κιτρινόμαυρους την πολύ μεγάλη νίκη.

Τελικό σκορ: ΑΡΗΣ-Μπάνβιτ 84-78, το απόλυτο των νικών για τους κίτρινους, πρώτη ήττα για την Μπάνβιτ.
Τα δεκάλεπτα: 15-24, 36-38, 60-61, 84-78

ΑΡΗΣ: Μαρμπλ 13, Ξανθόπουλος, Φλιώνης, Τσαιρέλης 4, Τζέγκινς 11, Κάμινγκς 16, Ζάρας, Μούρτος 6, Σίμτσακ 6, Μπάκνερ 10, Γιάνκοβιτς 19 (10 ριμπ), Ντραγκίσεβιτς 5

ΜΠΑΝΒΙΤ: Μούριτς 12, Κούλιγκ 3, Ορέλικ 8, Μουτλού, Βίντμαρ 12, Τσάπελ 15, Μουτάφ 12, Θίοντορ 16 (9 ριμπ)