"Αυτοκτόνησε" στη Γερμανία... (81-74)

Αρχαιοελληνική τραγωδία για τον Άρη στην Φρανκφούρτη. Υπό τις ιαχές 300 οπαδών του ΑΡΗ που δεν σταμάτησαν στιγμή να φωνάζουν σε όλη την διάρκεια του αγώνα, οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη για 33 λεπτά κρατούσαν την νίκη στα χέρια τους.

Τα παιδαριώδη λάθη,  η έλλειψη συγκέντρωσης στην τέταρτη περίοδο αλλά και η συσσωρευμένη κούραση από το ματς με τον Παναθηναϊκό, οδήγησαν τον ΑΡΗ στην 2η συνεχόμενη ήττα του στο Basketball Champions League.

Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με ένα γρήγορο 0-7 στα πρώτα 4’. Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη έλεγξαν το ρυθμό του παιχνιδιού και παρά το γεγονός ότι οι Σκάιλαϊνερς μείωσαν σε -1 (6-7), οι κίτρινοι έχτισαν διαφορά ασφαλείας κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 10-20. Στο πρώτο πεντάλεπτο της 2ης περιόδου οι Γερμανοί περιόρισαν τον ΑΡΗ φτάνοντας σε απόσταση ενός τρίποντου (21-24). Ο ΑΡΗΣ απάντησε με τρίποντο του Ζάρα και καρφώματα του Μπάκνερ, με τον Γκρέιβς να διαμορφώνει με τρίποντο το 34-37 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ υπήρξε ο ρυθμιστής του αγώνα μη επιτρέποντας τους γηπεδούχους να περάσουν μπροστά στο σκορ και παρά το γεγονός ότι ισοφάρισαν με τρίποντο του Γκρειβς σε 39-39 στα 33’. Ο Ζάρας έκανε το 52-62 στα 8:48 της τέταρτης περιόδου, όμως κάπου εκεί ο ΑΡΗΣ έδειξε σημάδια αυτοκαταστροφής. Οι γηπεδούχοι μέσα σε 4 λεπτά εξανέμισαν την διαφορά υπέρ του ΑΡΗ, περνώντας μπροστά με 68-65 στα 4:54. Ο Βον με 5 συνεχόμενους πόντους έστειλε την Σκαιλάινερς στο απυρόβλητο (78-73 στα 42’’) τελειώνοντας ουσιαστικά τον αγώνα. Το τελικό 81-74 κλείδωσε τις προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων.

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 34-37, 50-55, 81-74

ΣΚΑΙΛΑΙΝΕΡΣ: Βον 16, Μερτς, Γκρέιβς 20, Ρόμπερτσον 5, Μόρισσον 8, Ιμπεκβε 14, Σιλτς 15, Καιλ 3

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος 3, Φλιώνης, Τσαιρέλης 7, Τζέκινς 22, Κάμινγκς 6, Ζάρας 7, Μούρτος, Σίμτσακ, Μπάκνερ 15, Γιάνκοβιτς 11, Ντραγκίσεβιτς 3