Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε (63-70)

Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε ο ΑΡΗΣ, ήττα με 63-70.
Δύο φορές ο ΑΡΗΣ πήγε να κάνει την μεγάλη ανατροπή (36-52 στα 8:27 της 3ης περιόδου και 56-66 στα 5:54 της 4ης περιόδου), όμως λίγο η αστοχία του και λίγο τα σφυρίγματα των διαιτητών έφεραν την ήττα με 63-70.

Η διακύμανση του αγώνα:
Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τον ΑΡΗ, με τους παίκτες του Ολυμπιακού να υποκύπτουν σε αρκετά λάθη. Ο ΑΡΗΣ βρέθηκε να προηγείται με 8-1 στα 6:39, αναγκάζοντας τον Σφαιρόπουλο να καλέσει time-out. Οι ερυθρόλευκοι ανασυντάχθηκαν και ισοφάρισαν αρχικά με τον Γιανγκ στα 3:29 (10-10) και έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 20-21.

Οι κιτρινόμαυροι προσπέρασαν στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου με δίποντο του Κάμινγκς, όμως οι Πειραιώτες είχαν την εμπειρία να μην επιτρέψουν στον ΑΡΗ να ξεφύγει στο σκορ. Στα 4:02 ο ΑΡΗΣ προσπέρασε με τρίποντο του Γιάνκοβιτς (32-31) όμως κάπου εκεί ο Ολυμπιακός με ένα σερί 2-13 πήρε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου μια διαφορά 10 πόντων (34-44).

Το επιθετικό κρεσέντο των παικτών του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στην Τρίτη περίοδο, με την διαφορά να φτάνει μέχρι και τους 16 πόντους (36-52 στα 8:27). Ο ΑΡΗΣ αντέδρασε και κατέβασε την διαφορά κάτω από τους 10 στα 5:22 χάρη σε ένα λέι απ του Ντραγκίσεβιτς (43-52) ενώ έφτασε σε απόσταση δύο τριπόντων (51-57) λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Ο Ξανθόπουλος με αχρείαστο φάουλ έδωσε την ευκαιρία στον Μάντζαρη να γρα΄ψει το 51-58.

Όλα κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο. Ο Τζέκινς έβαλε φωτιά στο Αλεξάνδρειο όταν με τρίποντο διαμόρφωσε το 56-58 στα 9:07. Αντί όμως αυτό να δώσει ώθηση στα πόδια των παικτών του ΑΡΗ, τους άγχωσε αναγκάζοντας τους να προβούν σε αρκετές άστοχες και βεβιασμένες επιθέσεις, ενώ οι ερυθρόλευκοι με την ποιότητα τους αλλά και με την βοήθεια κάποιων σφυριγμάτων, ξαναπήγαν την διαφορά στους 10 (56-66 στα 5:54). Στον χρόνο που απέμενε ο ΑΡΗΣ χρειαζόταν ένα θαύμα το οποίο δεν ήρθε ποτέ. Το 63-70 ήταν το τελικό σκορ.

Ο ΑΡΗΣ κάνει την 3η του ήττα σε 5 αγώνες και πρέπει να ανασυνταχθεί καθώς έχει μείνει πίσω στην βαθμολογία ενώ ο Ολυμπιακός έχει το απόλυτο των νικών (5/5). Σε λιγότερο από 48 ώρες ο ΑΡΗΣ έχει εντός έδρας ευρωπαϊκό αγώνα με την Μπάνβιτ (Τετάρτη, ώρα 21:00).

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 34-44, 51-58, 63-70

ΑΡΗΣ: Μαρμπλ 9, Τζεκινς 3, Καμινγκς 12, Μπακνερ 2, Ντραγκισεβιτς 18, Ξανθόπουλος 6, Τσαιρελης, Ζαρας 7, Μουρτος, Σιμτσακ 3, Γιανκοβιτς 3

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μπιρτς 10, Σπανούλης 13, Πριντεζης, Παπανικολαου 9, Μάντζαρης 4, Γκριν 7, Γιανγκ 8, Παπαπετρου, Αγραβάνης 3, Χακετ 4, Λοτζέσκι 12