Μέτρησε η ουσία ! (82-68)

Με νίκη προχώρησε ο ΑΡΗΣ τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις, ύστερα από την ανέλπιστη ήττα από τη Νεπτούνας για το EuroCup. Επιβλήθηκε του Λαυρίου, μπροστά σε περίπου 3.500 φίλους του που παραβρέθηκαν στις εξέδρες του «Nick Galis Hall», με σκορ 82-68!!!

1η περίοδος: ΑΡΗΣ-Λαύριο 13-8

Με άστοχες προσπάθειες ξεκίνησε το παιχνίδι ανάμεσα στους δύο αντιπάλους, με συνέπεια το πρώτο σουτ να μπει στο 4ο λεπτό, όταν ο Γουάιτ άνοιξε λογαριασμό για τον ΑΡΗ. Έτσι το σκορ κυμάνθηκε σε χαμηλά επίπεδα, αφού η πρώτη περίοδος έκλεισε με 13-8.

Ημίχρονο: ΑΡΗΣ-Λαύριο 39-33

Στο δεύτερο μέρος ο ΑΡΗΣ κατόρθωσε να πάρει μία διαφορά 10 πόντων στο12′, 20-10, αλλά οι φιλόξενούμενοι αντέδρασαν και επανήλθαν κατεβάζοντας τη διαφορά στους δύο, 20-18!!

Μάλιστα η ομάδα του Λαυρίου πέρασε μπροστά στο σκορ με 22-23, με 5 συνεχόμενους πόντους του Κέσελ, στο 15′. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με τη σειρά τους και με καλές επιθέσεις μπήκαν μπροστά στο σκορ με 30-25 στο 17′ και 33-28 στο 18′.

Τα δεκάλεπτα: 13-8, 39-33

Aνά δεκάλεπτο: 13-8, 26-25
3η περίοδος: ΑΡΗΣ-Λαύριο 61-52

Ο ΑΡΗΣ μπήκε δυνατά στο τρίτο μέρος, μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, αφού πήρε εκ νέου τη διαφορά των 10 πόντων που είχε απωλέσει στο δεύτερο δεκάλεπτο, 44-34, στο 23′!!!

Μάλιστα στο 26΄έφτασε να προηγείται με τη μέγιστη διαφορά 13 πόντων στον αγώνα, με 49-36 και με 15 πόντους, για το 59-44 στο 28′. Το Λαύριο βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και μείωσε σε 59-51 λίγο πριν τη λήξη του δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη είχε τη διαφορά με το μέρος της. Αρχικά ξεκίνησε από το +8 στο 32′ με καλάθι του Γουάιτ, εν συνεχεία έφτασε στο +12 με 66-54 και στο +16 στο 35′ με 72-56!

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν αυτή τη διαφορά ασφαλείας με διψήφιο αριθμό, φτάνοντας σε μία ακόμα νίκη, χρήσιμη για τη συνέχεια.

Τα δεκάλεπτα: 13-8, 39-33, 61-52, 82-68

ΑΡΗΣ: Γουάιτ 17 (2/2β., 6/8δπ., 1/2τρ., 8ρ., 5ασ., 4κλ., 1κοψ.), Γουότερς 8 (3ασ.), Χάγκινς 10 (3ρ.), Μούρτος 6 (3ρ.), Μακ Νιλ 10 (4ρ., 3ασ.), Ξανθόπουλος 5 (4ασ., 5κλ.), Πελεκάνος 10 (2/3β., 1/1δπ., 2/3τρ., 2ρ.), Τσούπκοβιτς 2, Φλιώνης 2, Ζάρας 5, Κοέν 5 (1), Σίμτσακ 2.

ΛΑΥΡΙΟ: Χάμιλτον 4, Σακελλαρίου 8 (2), Νίξον 4, Κακλαμανάκης, Μπολντς 10 (5ρ.), Κρούμπαλι 7 (5ρ.), Τσίρος, Κέσελι 10 (1), Περράκης 8 (2), Γιαννακόπουλος 11 (1), Μπάρλος 6, Μπέμπης.