Eπιστροφή στις νίκες! (78-70)

Σε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι για την ψυχολογία τους οι κιτρινόμαυροι επικράτησαν της Τράμπζονσπορ με σκορ 78-70, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους Ζάρα και Χαγκινς.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΑΡΗΣ αντιμετωπισε κάποια προβλήματα κυρίως εντός ρακέτας, αφού τόσο τα ριμπάουντ, όσο και η άμυνα επέτρεπαν στους Τούρκους να παραμένουν εντός παιχνιδιού. Η διαφορά σε αυτό το σημείο δεν ανέβηκε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στ” αποδυτήρια με σκορ 40-36.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν αυτό που για τον ΑΡΗ, είχε τον απαραίτητο ρυθμό. Προσάρμοσε καλύτερα την άμυνα του κυρίως πάνω στους ψηλούς του αντιπάλου, περιόρισε τους καλούς σουτέρ του και χτύπησε τόσο από την περιφέρεια όσο και από το ζωγραφιστό. Με τη διαφορά των 8 πόντων, εξασφάλισε πλεονέκτημα έναντι της ομάδας από την Τραπεζούντα, αφού στον πρώτο αγώνα είχε χάσει με τέσσερις.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 40-36, 53-47, 78-70

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος 6 (3/3δπ.), Πελεκάνος 2 (2ρ.), Τσούπκοβιτς 6 (1), Γουάιτ 13 (9/10β., 2/6δπ., 0/3τρ., 7ρ.), Γουότερς 2 (1/7δπ., 0/1τρ., 3ρ., 5ασ., 3λ.), Ζάρας 23 (4/5δπ., 5/7τρ., 2ρ.), Χάγκινς 18 (6/7β., 6/10δπ., 8ρ.), Κοέν 2, Μούρτος, Σίμτσακ 1, Μακ Νιλ 5 (2/4β., 0/7δπ., 1/1τρ., 5ρ., 6ασ., 5κλ., 3λ.).

ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ: Όντομ 13 (1), Σανλί 4, Τσαντάν, Χάρντι 20 (3), Βελίτσκοβιτς 11 (3), Ντεμιρέλ, Κίνσεϊ 7, Γιλντιρίμ, Γκιουλασάν, Στιπάνοβιτς 10 (8ρ.), Κούλιγκ 5 (1).