Έκανε το 1-1... (92-88)

Στο δεύτερο αγώνα του μικρού τελικού, ο ΑΡΗΣ πήρε τη νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ, στο «Nick Galis Hall» με 92-88, ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 1-1!!!

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε το παιχνίδι με τον παοκ με τους  Τόμας, Πάσαλιτς, Ριντ, Βεζένκοφ και Χαρίση, ενώ οι φιλοξενούμενοι με τους Όντουμ, Κάρτερ, Σαλούστρο, Μαργαρίτη και Λάνγκφορντ.

Στην πρώτη περίοδο ο ΑΡΗΣ βρέθηκε τρεις πόντους πίσω, με σκορ 16-19! Ο Βεζένκοφ είχε 10 πόντους με 4/5 δίποντα, 0/1 τρίποντα και 2/2 βολές και 3 ριμπάουντ σε 8’40» συμμετοχής.
Ο παοκ παρατάχθηκε με τους Όντουμ, Κάρτερ, Δέδα, Μπρέμερ και Λάνγκφορντ.
Το παιχνίδι στο δεύτεrο δεκάλεπτο πήγαινε πόντο-πόντο, με τους κιτρινόμαυρους να προσπαθούν να παίξουν πιο πολύ μπάσκετ, ενώ οι παίκτες του δικεφάλου πίεσαν αρκετά με σουτ εκτός παιδιάς. Οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με προβάδισμα υπέρ των φιλοξενούμενων με 37-41!
Στην τρίτη περίοδο ο ΑΡΗΣ πήρε το προβάδισμα το οποίο έφτασε μέχρι και τους 6 πόντους. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το τελευταίο δεκάλεπτο, στο οποίο ανέβασαν τα ποσοστά τους από τη γραμμή του τριπόντου, έχοντας πετύχει 4/5!!!
Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου αντέδρασε όταν ο ΑΡΗΣ πήρε τη μέγιστη διαφορά των 14 πόντων, μειώνοντας με εύστοχες βολές στους 6, ένα λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα. Σε αυτά τα τελευταία 60 δευτερόλεπτα ο ΑΡΗΣ δεν είχε καθαρό μυαλό με συνέπεια να πέσει εκ νέου η διαφορά στους 3 πόντους.
Ο Τόμας στα 39» έδωσε νέο προβάδισμα 5 πόντων με δικό του τρίποντο. Το τρίποντο του Τόμας ήρθε ως μάννα εξ ουρανού για τον Άρη, που πήγε με αυτοπεποίθηση στο παιχνίδι των βολών και έχοντας 7/8 σε 35».
Κρίσιμες οι τέσσερις εύστοχες βολές του Πάσαλιτς στα τελευταία δευτερόλεπτα, αφού και η άμυνα του ΑΡΗ περνούσε δύσκολες στιγμές.
Ο ΑΡΗΣ επικράτησε τελικά με 92-88 απέναντι σε έναν αντίπαλο που προσπάθησε να κλέψει τη νίκη στο τέλος.
Οι κιτρινόμαυροι διαμαρτυρήθηκαν αρκετές φορές στους διαιτητές για το σκληρό παιχνίδι των παικτών του δικεφάλου.
Το τρίτο παιχνίδι τη σειράς είναι στην Πυλαία το Σάββατο 13 Ιουνίου στις 19:30. Θυμίζουμε πως η σειρά κρίνεται στις τρεις νίκες, όπως επίσης ότι ο ΑΡΗΣ θα παίξει και το τελευταίο φετινό παιχνίδι (αυτό της επόμενης Τετάρτης) δίχως την παρουσία των φιλάθλων του, ελέω της τιμωρίας που του έχει επιβληθεί.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 37-41, 60-54, 92-88.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 16, Τσιάρας 5, Ριντ 10 (2), Τόμας 12 (2), Πουλιανίτης, Χαρίσης 11, Βεζένκοφ 23 (2), Μούρτος 11 (1), Σίμτσακ 4.

παοκ (Μαρκόπουλος): Μπρέμερ 12 (2), Λάνγκφορντ 20 (1), Λιάπης, Κάρτερ 14 (3), Τσόχλας 6, Δέδας 3 (1), Μαργαρίτης 4, Όντουμ 12 (1), Χαριτόπουλος 15, Σαλούστρος 2.