Bαριά ήττα.... (92-54)

Ο ΑΡΗΣ γνώρισε την ήττα στο ΟΑΚΑ από την ΑΕΚ με 92-54 και η πρόκριση στα ημιτελικά των πλέι οφ θα κριθεί σε τρίτο αγώνα, ο οποίος θα γίνςει την Τρίτη 19/5 (8:30μ.μ.) στο «Nick Galis Hall».

Η ομάδα μας πλήρωσε το πολύ κακό δεύτερο δεκάλεπτο, όπου με το εις βάρος της επιμέρους 25-6, έχασε την επαφή της με το σκορ, μην μπορώντας να αντιδράσει στο β” ημίχρονο.

Μετά το 0-3, η ΑΕΚ έκανε σερί 7-0 και πέρασε 7-3. Ο Πάσαλιτς έδωσε λύσεις (9-7) αλλά οι γηπεδούχοι έφτασαν τη διαφορά στους 7 πόντους (17-10). Δύο συνεχόμενα τρίποντα του Ριντ και ακόμα ένα του Αντεγκμπόγιε έφεραν τον ΑΡΗ στον πόντο (20-19) και το δεκάλεπτο έληξε 22-21.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για τον ΑΡΗ, ο οποίος ήταν άστοχος και έχοντας αμυντικά κενά, έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να κάνουν σερί 13-0 και να περάσουν με 35-23 στο 15′. Η ομάδα μας μείωσε σε 35-27, αλλά ένα νέο σερί 12-0 της ΑΕΚ έφερε τη διαφορά στους 20 πόντους (47-27), στο τέλος του ημιχρόνου.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο. Με τον Ίνγκλις να σκοράρει η ΑΕΚ κράτησε τη διαφορά στα επίπεδα των 20 πόντων και την αύξησε στους 24 (64-40 στο 27′). Το 30′ βρήκε το σκορ στο 69-43.

Ο ΑΡΗΣ δεν είχε αποθέματα για να αντιδράσει και η ΑΕΚ ανέβαζε συνεχώς τη διαφορά (85-50), φτάνοντας εύκολα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 47-27, 69-43, 92-54.

ΑΕΚ: Ουίλμπεκιν 5, Παπαντωνίου 7, Ντελινινκάιτις 4, Σάκοτα 9, Κασελάκης 12, Σαρικόπουλος 4, Αθηναίου 9, Μιλόσεβιτς 10, Μενσά-Μπονσού 12, Ίνγκλις 17.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 4, Τσιάρας 2, Ριντ 9, Τόμας 7, Πουλιανίτης, Χαρίσης 2, Βεζένκοφ 10 (1), Νέιμικ 4, Μούρτος 3, Σίμτσακ 6, Αντεγκμπόγιε 5.