Πρώτο βήμα πρόκρισης! (71-69)

Ο ΑΡΗΣ έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκρισή του στα ημιτελικά των πλέι οφ, αφού μετά από ένα συγκλονιστικό αγώνα σε ένα κατάμεστο «Nick Galis Hall» που «κόχλαζε», κέρδισε την ΑΕΚ με 71-69.
Η νίκη ήρθε παρουσία του νέου μετόχου της ΑΡΗΣ Κ.Α.Ε., Νικόλαου Λάσκαρη και του κορυφαίου Έλληνα αθλητή όλων των εποχών, Νίκου Γκάλη.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε καλύτερα (11-4) αλλά η ΑΕΚ πέρασε με 17-21, χάρη σε ένα επιμέρους 6-17 και έκλεισε το δεκάλεπτο στο 20-22.

Με δύο τρίποντα του Πάσαλιτς και ένα του Μούρτου, ο ΑΡΗΣ ολοκλήρωσε ένα επιμέρους 11-4 και πέρασε με 31-26. Η ΑΕΚ επέστρεψε εκ νέου και το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στην απόλυτη ισορροπία (40-40).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο του ΑΡΗ στον αγώνα. Με εξαιρετική άμυνα και αποτελεσματικότητα στην επίθεση (έχοντας εκφραστές τους Νέιμικ και Βεζένκοφ), η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη πήρε διαφορά 11 πόντων, με πέντε συνεχόμενους του Αντεγκμπόγιε στο τέλος της περιόδου (63-52).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ «κόλλησε» επιθετικά και η ΑΕΚ μετέτρεψε το 65-55 σε 67-67. Το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ο Πάσαλιτς πέτυχε κρίσιμο καλάθι για το 69-67, ο Ντελινινκάιτις ισοπφάρισε, ο Αντεγκμπόγιε έκανε λάθος αλλά ο Σάκοτα αστόχησε. Ο Βρετανός γκαρντυ του ΑΡΗ με 2/2 βολές έγραψε το 71-69, αφού στην εκπνοή ο Σάκοτα ήταν πάλι άστοχος.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 40-40, 63-52, 71-69.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 13 (3/4τρ., 7ασ.), Ριντ 6, Τόμας, Πουλιανίτης 3 (1), Χαρίσης 4, Βεζένκοφ 12 (2/5τρ., 7ρ.), Νέιμικ 14 (10ρ., 3κοψ.), Μούρτος 3 (1), Σίμτσακ, Αντεγκμπόγιε 16 (1).

ΑΕΚ: Ουίλμπεκιν 2, Παπαντωνίου, Ντελινινκάιτις 18 (2), Σάκοτα 17 (3), Σαρικόπουλος 7, Αθηναίου 5 (1), Μιλόσεβιτς 6 (1), Μενσά Μπονσού 6, Ίνγκλις 8 (2).