Ήττα στη Ρόδο (78-77)

Ο ΑΡΗΣ γνώρισε την ήττα από τον Κολοσσό H Hotels στο «Βενετόκλειο», στην παράταση με 78-77 (κ.δ. 70-70) για την 20ή αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, σε ένα παιχνίδι που στη διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος σημαντικό ρόλο έπαιξαν και οι «κακές»αποφάσεις των διαιτητών

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, όμως δεν κατάφερε να πάρει την 8η νίκη της στα τελευταία 9 ματς. Ο αγώνας κρίθηκε από ένα φάουλ του Νέιμικ στον Ουότερς, 1.3’’ πριν από το τέλος της παράτασης.

Με τον Πάσαλιτς «ζεστό» και τον Αντεγκμπόγιε να σκοράρει ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε 18-21 στο δεκάλεπτο. Το ημίχρονο έληξε στο 31-34 παρά τα 5/19 δίποντα των «κιτρινόμαυρων».

Ο Κολοσσός πήρε τον έλεγχο στο τρίτο δεκάλεπτο και όντας εύστοχος έξω από τα 6.75 έφτασε στο +8 (49-41). Όμως η αλλαγή της άμυνας του ΑΡΗ σε ζώνη «επανέφερε» τους «κιτρινόμαυρους» οι οποίοι μείωσαν σε 51-48 στο 30’.

Όλα έδειχναν ότι το ματς θα κριθεί στην κόψη του ξυραφιού. Με τους ΒΝεζένκοφ, Αντεγκμπόγιε να σκοράρουν ο ΑΡΗΣ πέρασε 65-70. Μετά το τρίποντο του Ουότερς δόθηκε μεταφορά της μπάλας στον Πάσαλιτς και ο Αμερικανός του Κολοσσού έστειλε το ματς στην παράταση, αφού ο Αντεγκμπόγιε αστόχησε στο φινάλε.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 71-76. Ο Κολοσσός πέρασε 77-76 , ο Βεζένκοφ πέτυχε1/2 βολές (77-77) και στα 1.3’’ πριν από το τέλος δόθηκε φάουλ στον Νέιμικ και ο Ουότερς με βολή έγραψε το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 31-34, 51-48, 70-70 (κ.δ.), 78-77.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Τολιόπουλος, Λαρεντζάκης 12 (3/6β., 3/6δπ., 1/4τρ., 6ρ.), Γουότερς 25 (1/2β., 9/11δπ., 2/3τρ., 4ρ., 7ασ.), Μανωλόπουλος 6 (3ρ., 4ασ.), Σμιθ 6, Στεφανίδης, Λίντεν 3 (1), Σκοτ 16 (2/2β., 1/1δπ., 4/10τρ., 5ρ.), Χάγκινς 7 (8ρ.), Ρόμπινσον 3 (1).

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 12 (2τρ., 7ασ.), Ριντ 10 (2τρ., 6ρ.), Τόμας 9 (1), Πουλιανίτης, Χαρίσης 2 (8ρ.), Βεζένκοφ 19 (3τρ., 8ρ.), Νέιμικ 3 (5ρ.), Μούρτος, Σίμτσακ 5, Αντεγκμπόγιε 17 (2τρ., 2ασ.).