Τέλος στο σερί και ήττα... (76-60)

Το νικηφόρο σερί του AΡΗ σταμάτησε στην Πάτρα. Ανώτερος ο Απόλλων επικράτησε των «κιτρίνων» με 76-60. «Τροχοπέδη» στην προσπάθεια των φιλοξενούμενων, τα 18 λάθη, που έκαναν σε όλο το παιχνίδι. Αρκετά από αυτά στην επαναφορά της μπάλας από την τελική γραμμή.

Οι Ελ Αμίν (20π. 5/12 2π., 3/9 3π. 3ασ.), Αλέξανδρος Βεζένκοφ (18π. 4/8 2π. 1/4 3π. 9ριμ.) οι κορυφαίοι σκόρερ των ομάδων στο παιχνίδι.

Από την αρχή, αμφότερες ομάδες έδειξαν ότι θέλουν, τη νίκη. Για αυτό και οι προπονητές έριξαν «βάρος» στις άμυνες. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τους γηπεδούχους μετά το πεντάλεπτο να έχουν την πρωτοπορία (7-6 στο 5’, 11-9 στο 7’, 14-13 στο 9’ και 17-13 στο 10’). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα καθώς η «άμυνα ζώνης» που «έσωσε» τον AΡΗ την προηγούμενη αγωνιστική, στο κλειστό της Πυλαίας, τώρα δε μπόρεσε να σταματήσει τον «φουριόζο» Ελ Αμίν (20π.). Για πρώτη φορά οι Πατρινοί προηγήθηκαν με +8 πόντους (28-21 στο 18’). Λίγο πριν την ολοκλήρωση της δεύτερης περιόδου ο «κακός» Ριντ πρόλαβε να μειώσει σε 28-23.

Στην τρίτη περίοδο, ο AΡΗΣ πολύ γρήγορα «ροκάνισε» την διαφορά (30-26 στο 21’, 37-36 στο 25’) ωστόσο δεν μπόρεσε να πάρει την πρωτοπορία στο σκορ. Από τα μέσα της τρίτης περιόδου ο Νίκος Βετούλας επιλέγει πιεστική άμυνα στα 3/4 του γηπέδου και οι κίτρινοι αρχίζουν να προσφέρουν, ρεσιτάλ.. λαθών. Τα οποία βοηθούσαν τον Απόλλωνα να έχει την πρωτοπορία στο σκορ, κοντά στους πέντε πόντους, ωστόσο δεν μπορούσε να κτίσει διαφορά ασφαλείας. Πριν ολοκληρωθεί η 3η περίοδος ο AΡΗΣ είχε κάνει 16 λάθη (σ.σ: έναντι μόλις τριών των γηπεδούχων). Εκ των οποίων τέσσερα στην επαναφορά από την τελική γραμμή. Η ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 46-40.

Στην τελευταία και πιο κρίσιμη περίοδο οι κίτρινοι μείωσαν τα λάθη (έκαναν μόλις δύο σε όλο το δεκάλεπτο) ωστόσο είχαν βρει ρυθμό ο Ελ Αμίν (20π. εκ των οποίων 10 στην τελευταία περίοδο) και Φιτζπάτρικ (14π.). Συν ότι η άμυνα του AΡΗ «κατέρρευσε» και ο Απόλλωνας έφτασε χωρίς να αγχωθεί στη νικη. Η διαφορά έφτασε και τους +19 πόντους (76-57 στο 39’) παρά την φιλότιμη προσπάθεια του Πάσαλιτς (18π. 3/7 2π., 3/8 3π., 3ασ. 3ριμ. 5λαθ.).

πηγή: basketplus.gr