Βεζένκοφ ο λυτρωτής! (68-62)

Σπουδαία εντός έδρας νίκη για τον ΑΡΗ που επικράτησε του Ρεθύμνου στο «Nick Galis Hall» με 68-62, σε ένα ομολογουμένως δύσκολο και αγχωτικό απόγευμα για τους «κίτρινους».
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν «φουριόζοι» στο παιχνίδι αιφνιδιάζοντας τον ΑΡΗ καθώς προηγήθηκαν στο 5' με 1-8, όμως οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη «ξύπνησαν» από το αρχικό σοκ, βελτίωσαν την άμυνα τους και με σερί 12-0 έκλεισαν τη πρώτη περίοδο στο 12-8. Στη δεύτερη περίοδο Τόμας και Βεζένκοφ κράτησαν τον ΑΡΗ «οδηγό» στο παιχνίδι έχοντας μια μικρή διαφορά στο σκορ το οποίο διαμορφώθηκε με τη λήξη του ημιχρόνου σε 29-25.
Το τρίτο δεκάλεπτο έβαλε τον ΑΡΗ σε μπελάδες, το Ρέθυμνο με πρωταγωνιστές τους Άλεν και Φαγιέ πέρσασε στην αντεπίθεση και από το -4 του ημιχρόνου πήγαν στο +4 (45-49).
Στη τέταρτη και τελευταία περίοδο ο ΑΡΗΣ όχι μόνο δε μπόρεσε να καλύψει (αρχικά) τη μικρή διαφορά αλλά βρέθηκε μέχρι και στο -9 (49-58), με αποτέλεσμα τα πράγματα να «στενεύουν» απειλητικά για τους «κιτρίνους». Κάπου εκεί όμως μίλησε η ψυχή και το ταλέντο του κορυφαίου παίκτη της φετινής σεζόν για τον ΑΡΗ.
Ο Βεζένκοφ πήρε στη πλάτη του την ομάδα και με συνεχόμενους προσωπικούς του πόντους, κλεψίματα και ασίστ αποκατέστησε τη τάξη βάζοντας μπροστά τον ΑΡΗ στο σκορ δύο λεπτά πρίν το τέλος (60-58).
Το παιχνίδι τελείωσε με τον ΑΡΗ να διατηρεί με ψυχραιμία το προβάδισμα και τον κόσμο να ακούει τη κόρνα της λήξης σαφώς ανακουφισμένο από την εξέλιξη που είχε ο αγώνας. Οι «κίτρινοι» πέτυχαν την 7η νίκη τους στο πρωτάθλημα και πλέον αισιοδοξούν να πλασαριστούν στη πρώτη τετράδα.

Τα δεκάλεπτα: 13-8, 29-25, 45-49, 68-62

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 9 (1/1β., 1/1δπ., 2/7τρ., 3ρ.,4ασ.), Ριντ 7 (5ρ., 2ασ.), Τόμας 11 (1/1β., 2/4δπ., 2/5τρ., 3ρ., 4ασ., 4κλ.), Χαρίσης 7 (1/1β., 3/3δπ., 3ρ.), Καραθανάσης 2, Βεζένκοφ 23 (2/3β., 9/15δπ., 1/6τρ., 8ρ., 2κλ.), Νέιμικ 6 (5ρ., 3κοψ.), Μούρτος 3 (5ρ.),
Σίμτσακ, Αντεγκμπόγιε (3ρ., 5ασ.)

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 6 (4ρ.), Κουμπούρας 6, Κάουνσιλ 12(4ασ.), Άλεν 12 (9ρ.), Καλαμπόκης 5, Φαγιέ 15 (6ρ.), Σίννης, Χίλαρης, Κράβιτς 6 (6ρ.), Αλίχοτζιτς