Πλήρωσε τα «νεκρά διαστήματα» του (76-69)

Ο ΑΡΗΣ πλήρωσε τα «νεκρά διαστήματα» του στο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό γνωρίζοντας μοιραία και την ήττα στην Αθήνα με 76-69.
Οι «κίτρινοι» μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν στο 7' με 14-19 με πρωταγωνιστή τον Βεζένκοφ, όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις να «γυρίσουν» το σκορ κάνοντας ένα σερί 10-0 και από το -5 να βρίσκονται στο +5 (24-19).
Οι δυο ομάδες συμβάδισαν για αρκετή ώρα στο σκορ στη δεύτερη περίοδο, όμως και πάλι ο Παναθηναϊκός «ξέφυγε» στο σκορ με την ανάπαυλα του ημιχρόνου που τον βρήκε προηγούμενο στο +11 (46-35).
Ο ΑΡΗΣ όπως και σε κάθε περίοδο ξεκίνησε καλύτερα, ροκάνισε τη διαφορά, μείωσε στους 2 (50-48), όμως και πάλι αυτό δε φάνηκε αρκετό για τη συνέχεια. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με δικό του σερί 13-3 και τα πράγματα δυσκόλεψαν αρκετά για τον ΑΡΗ.
Στη τελευταία περίοδο ο ΑΡΗΣ έκανε την ύστατη προσπάθεια να πλησιάσει κοντά στο σκορ, έφτασε στους -5 (74-69), όμως ο Παναθηναϊκός κράτησε τη ψυχραιμία του και το σκορ παίρνοντας ταυτόχρονα και το ροζ φύλλο του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 46-35, 61-51, 76-69

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμόπουλος 3 (1), Σλότερ 6, Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 9, Φώτσης 3, Παππάς 23 (3), Μαυροκεφαλίδης, Γκιστ 4, Μπατίστα 12 (10ριμπ.), Μπλουμς 14 (4), Ράιτ

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 12 (4), Γκίκας, Ριμντ 13 (1), Τόμας 10, Χαρίσης, Καραθανάσης, Βεζένκοφ 19 (3), Νέιμικ 5, Μούρτος 2, Σίμτσακ 2, Αντεγκμπόγιε 6