Να περάσει ο επόμενος... (83-80)

Ο ΑΡΗΣ πέτυχε τη 4η νίκη του στο πρωτάθλημα κερδίζοντας τη μαχητική Κηφισιά με 83-80 στο άδειο λόγω τιμωρίας «Nick Galis Hall» δείχνοντας ότι βαδίζει σε πολύ καλό δρόμο εν όψει της συνέχειας.
Στο πρώτο ημίχρονο ο ΑΡΗΣ με ωριμότητα στο παιχνίδι του και πολύ καλά ποσοστά στην επίθεση βρέθηκε να βάζει τις βάσεις για την επικράτηση, κλείνοντας τη πρώτη περίοδο στο +9 (23-14) και στο τέλος της δεύτερης περιόδου με διψήφιο αριθμό +12 (43-31).
Οι «κίτρινοι» βρήκαν πολλά ελεύθερα σουτ εκμεταλλεύοντας την αδράνεια των φιλοξενούμενων και σε συνδυασμό με τη σφιχτή άμυνα κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά καί στη τρίτη περίοδο σε επίπεδα ασφαλείας (61-51).
Στη τελευταία περίοδο η Κηφισιά μπήκε με σκοπό να ανατρέψει τα δεδομένα με τον ΑΡΗ να δείχνει και πάλι σημάδια χαλάρωσης προς το φινάλε του παιχνιδιού.
Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν αρχικά στο 35' σε 69-64 και στο 38' έφτασαν το παιχνίδι στα ίσα (74-74).
Ο ΑΡΗΣ απάντησε λίγο αργότερα με δύο καλάθια των Πάσαλιτς και Αντεγκμπόγιε κάνοντας το 80-76 διατηρώντας το μικρό προβάδισμα μέχρι το τέλος και έτσι παρά το δραματικό φινάλε που ήρθε, οι κίτρινοι πανυγήρισαν τη 4η φετινή τους νίκη χωρίς βαθμολογική απώλεια.

AΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 9(2), Μανωλόπουλος, Γκίκας 3(1), Ριντ 8(1), Τόμας 8(2), Βεζένκοφ 16(1/2β., 3/6διπ., 3/4τρ.), Νέιμικ 10, Μούρτος 5, Σίμτσακ 11,
Αντεγκμπόγιε 13(3/3β., 2/5διπ., 2/4τρ.)

ΑΕΝΚ (Παπαθεοδώρου): Ρέμεκουν 5, Καυκής 12(2/4β., 2/5διπ., 2/2τρ.), Γιούιν, Λιακόπουλος 6, Πεσάκοβιτς 16(2/2β., 1/5διπ., 4/6τρ.), Μαυροειδής 12(4/4β., 4/6διπ.),